Skip to content Skip to footer
Brief info

Slovenská herečka a speváčka maďarského pôvodu Szidi Tobias patrí k najvýraznejším hudobným osobnostiam spievaného šansónu nielen na slovensku, ale aj v Českej republike. Umelecká charizma a špecifické zafarbenie hlasu sú kombináciou pre silný umelecký zážitok.

Szidi Tobias pre svoje publikum koncertuje už niekoľko rokov. Jej umelecký prístup je príznačný svojou vyšperkovanosťou a citom pre spájanie textu a hudby, s dôrazom pre detail a zachytenie okamihu.
Každý jej hudobný počin je akýmsi spievaným divadlom s mimoriadne silným akcentom na obsahovú zložku. Preto v jej piesňach nachádzame ideálne spojenie textu a hudby vo vynikajúcich interpretačných výkonoch členov kapely „Szidi Tobias & Band“.

Pre svoje publium má Szidi Tobias v repertoári skladby z autorskej hudobnej dielne Milana Vyskočániho, a prevažnú časť textov napísal Peter Lipovský.

SÓLOVÉ ALBUMY

2001 – Divý mak
2003 – Punto Fijo
2008 – Pod obojim
2010 – Do vetra
2011 – Ať se dobré děje
2014 – Jolanka
2017 – Sedmoláska

OBSADENIE KAPELY

Szidi Tobias – zpev
Milan Vyskočáni – autor hudby, gitara, klavír
Viliam Majer – akordeón
Andrej Gál – violončelo
Richard Šimurka – flauta, saxofón
Marcel Buntaj – bicie a perkusie

INTERVIEW

Vraj má každý človek obľúbené číslo. Ja mám 12tku, lebo má archaický výraz tucet a ešte aj pre niečo veľmi osobné. A vy?

Vy máte 12 tku? Pekné, harmonické. V číslach som mala od 1.triedy zmätok. Počty mi vôbec nešli. Mordovali ma. Napriek tomu sú pre mňa významné. Sčítavam ich na autách, domoch a v dátumoch narodenia. Čísla, s ktorými prídeme na svet, sú podľa mojej skromnej mienky dané. Sú podľa plánu a majú pre nás hlboký nerozpoznateľný význam.

Ak vybrať musíte na koncert, zvolíte sukňu, šaty alebo nohavice?

Niekedy dám dohromady oboje. Závisí to od nálady a ročného obdobia. Mama ma tak obliekala do škôlky. Hovorievala: Keď sa oteplí, dáš dole nohavice, keď ostane zima, tak sukňu. Lenže ja som na to v zápale hry nemala čas. Obliekam sa tak rada aj na koncerty.

Ste veľmi sčítaná. Podčiarkujete si v knihách myšlienky? Ak áno, prečo to robíte?

Nemyslím, že som sčítaná, ale ďakujem Vám. Podčiarkujem si myšlienky, aby som na ne nezabudla, aby som si ich následne mohla znova nájsť, keď ich budem potrebovať niekomu alebo sebe pripomenúť.

Máte doma dvoch mladých kráľov. Logicky ste teda kráľovná. Čím je výnimočné Vaše kráľovstvo.

Moji synovia sú silní poznaním. Nadaní a citliví. Leniví vedia byť tiež ako králi. Vyžadujú si pozornosť a pochvalu a ja im zveľaďujem celé kráľovstvo za všetko, čím pre mňa sú.

Mám pocit, že Vás nikto naozaj nepozná. Nedovolíte to. Je niekto, kto Vás pozná tak, že je pri ňom vzduch dýchateľnejší?

Je Niekto.

Aká je vaša reakcia?
0Smile0Angry0LOL0Sad0Love

Pridať komentár