Skip to content Skip to footer
Brief info

Adrian Kokoš je uznávaným interpretom a propagátorom slovenskej vokálno–inštrumentálnej hudby. Nahral viacero hudobných titulov, ktoré vydali vydavateľstvá Slovak Radio Records, Universal Music. Pravidelne sa podieľa na umeleckých programoch pre Rozhlas a televíziu Slovenska a Českú televíziu.

So základmi hudby oboznámila Adriana Kokoša pani Alžbeta Myšleyová. Už ako 10 ročný hrával na bohoslužbách v Reformovanom kresťanskom kostole v Jenkovciach, odkiaľ pochádza. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave vyštudoval zborové dirigovanie v triede Blanky Juhaňákovej, v orchestrálnom dirigovaní bol žiakom prof. Ondreja Lenárda.

Od januára 2004 pôsobí ako zbormajster a dirigent v Slovenskom rozhlase, kde nanovo založil Detský spevácky zbor a nadviazal tak na jeho bohatú 50 ročnú tradíciu. Spolupracuje so Symfonickým orchestrom SRo, s ktorým okrem koncertnej činnosti pravidelne realizuje štúdiové nahrávanie pre RTVS. V roku 2003 začala jeho spolupráca so slovenským skladateľom Víťazoslavom Kubičkom.

PRÍBEH

Vo svetovej premiére uviedol desať skladateľových opier, napr. Kristov dotyk, Marína Havranová, Šavol, Betlehem. Ďalej dirigoval viaceré domáce i zahraničné hudobné telesá (Cappella Istropolitana, Moravská filharmónia Olomouc, Štátna filharmónia Košice,  Janáčková filharmonie Ostrava, Johann Strauss orchester v nemeckom Coburgu a iné). Ako dirigent sa predstavil aj na viacerých hudobných festivaloch (medzinárodný festival Musica Sacra v Nitre, Festival sakrálneho umenia Košice, Viva Musica Festival, Bratislavské hudobné slávnosti, Europäische Johann Strauss Bühnenwerke Festival, operný festival Smetanova Litomyšl, medzinárodný festival Petra Dvorského – Jaroměřice, Dvořáková Olomouc).

V roku 2008 dirigoval na renomovanom hudobnom festivale – Summa Cum Laude vo Viedenskej filharmónii, v Slovenskej filharmónii uviedol Kubičkov Betlehem. V sezóne 2009/10 pôsobil ako hosťujúci dirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde naštudoval neznámu Straussovu operetu INDIGO a v septembri 2009 pod jeho taktovkou odznela v Rosenthal-Theater Selb Straussova opereta Wiener Blut. V rokoch 2010 – 2011 absolvoval s orchestrom Cappella Istropolitana prvé česko – slovenské symfonické turné speváka a skladateľa Miroslava Žbirku.

Predstavil sa aj na XXX. ročníku Letných olympijských hier v Londýne, kde v slávnom Sadlers Wels divadle spolu s Miroslavom Žbirkom a svetovou art – rockovou legendou skupiny YES Jonom Andersonom, dirigoval Slovenský reprezentatívny koncert. Od januára 2015 pôsobí ako druhý dirigent a hlavný dramaturg Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

What's your reaction?
0Smile0Angry0LOL0Sad0Love

Umelecká agentúra Art-Music sa zaoberá organizovaním  hudobných podujatí pre dospelého a detského diváka. Zastupujeme umelcov rôznych žánrov, od klasickej hudby cez jazzovú až k populárnej hudbe, a nevyhýbame sa prieťahom do rozmanitých štýlov a žánrov. Hlavnou náplňou agentúry Art-Music  je organizácia a usporadúvanie šansónových koncertov.

Kontakt
Artmusic ©. All Rights Reserved.